Válság és ébredés ← Ezüst Sirály

Válság és ébredés

Az igazán nagy, embert és közösséget egyaránt próbára tevő megrázkódtatások, nem egyetlen pillanat alatt születnek meg. A kialakulásuk hosszabb időt vesz igénybe, s csak az egyéni és közös „vakságaink” miatt nem vesszük észre időben a veszélyt mutató előjeleket. …read more

Rendről és zűrzavarról szólt az előző írás. Az ott leírt jelenséget megnézhetjük egy másik szemszögből is.

Amikor átélünk egy válságot, akár az egyéni életünkben, akár közösségi szinten, akkor a gödörből való kilábalás során érdekes fölfedezéseket tehetünk. Ráeszmélhetünk arra, hogy bizonyos jelenségek, amelyeket a válság kibontakozásának elején kifejezetten károsnak tekintettünk, valójában a változás, az átalakulás folyamatát segítő megnyilvánulások voltak. Vagyis, ami ellen a kezdet kezdetén kézzel-lábbal kapálóztunk, az pont, hogy javított volna a helyzetünkön, s mi a saját ellenállásunkkal nehezítettük meg a saját dolgunkat. Egy apróbb vagy közepesebb súlyú kihívást, önerőből növeltünk kétszer-háromszor, de akár ötször-tízszer erősebb akadállyá.

Ez a fölismerés abból a szempontból kulcsfontosságú, hogy a válságok kialakulásának a természetét megérthessük. Az igazán nagy, embert és közösséget próbára tevő megrázkódtatások, nem egyetlen pillanat alatt születnek meg. A kialakulásuk hosszabb időt vesz igénybe, s csak az egyéni és közös „vakságaink” miatt nem vesszük észre időben a veszélyt mutató előjeleket. Amikor a vész elmúltával már értékelni tudjuk a történteket, akkor azonosíthatjuk azokat a pontokat, ahol a megrögzött szokásaink vagy a megcsontosodott viselkedéseink vittek lépre minket. A válság kiváltó okainak megértése során arra ébredhetünk rá, hogy hol tévesztettünk utat, már jóval a kézzelfogható válságtünetek első észlelése előtt. Meglehet ezek a tévedések percek alatt halmozódtak óriási torlasszá, de vannak esetek, amikor napok, hetek, hónapok telnek el a tévúton való csámborgásunkkal. S bizony az olyan eset sem ritka, amikor az eltévelyedés éveken, évtizedeken át tarthat, sőt egy-egy nagy társadalmi téboly esetén ez a folyamat nemzedékéken is átívelhet.

Ha pedig mindezzel mélyen tisztába jövünk, akkor föltehetjük a kérdést: megfigyelhető-e ebben a pillanatban olyan jelenség az életünkben, ami idővel komoly válság előidézője lehet? Mely pontokon vagyunk esetleg túlzottan magabiztosak, ne adj’ isten elvakultak, ami miatt nem vesszük észre a jó irányú átalakulást segítő jeleket? Melyek azok a dolgok, amikre most is ráébredhetnénk, s nem szükséges, hogy fájdalmas megrázkódtatások árán változtassunk az egyéni vagy közös életünk irányán? S rejlik-e olyan tanulság a régmúlt vagy a közelmúlt tapasztalatainak kásahegyében, ami hasznukra lehet a ránk váró változások során?