Időről-időre érdemes újra föltenni az alapvető kérdéseket. Mi is az az Ezüst Sirály? Milyen munka folyik rajta? Mi a kiindulópontja? Hová tart és merre jár éppen most? Egy évvel ezelőtt is megfogalmazódott egy irányzék, és talán jövőre is születik valamilyen felelet. Most lássuk az idei válaszokat.
Cselekvő polgár
Az alapvető irány, ami az egész munkálkodás medrét adja, az a közjó szolgálata. Általunk, egyének, polgárok által. Mert a mai Magyarországon, a közös életünknek a polgári öntevékenység az a síkja, ahol a legnagyobb a személyes mozgásterünk. Itt van a legtöbb lehetőségünk és ebből fakadóan a legtöbb felelősségünk. Ha az országos pártok hatalmi harcait nagypolitikának nevezzük, és a személyes körünkben elvégezhető közösségi tevékenységet közéleti munkának hívjuk, akkor úgy is megfogalmazhatjuk a célkitűzést: a közélettel többet, a nagypolitikával kevesebbet foglalkozzunk!
Ez az a kiindulópont, ami az egész munkát összefogja. Minden ötlet, javaslat és szempont fölvetése ebbe az irányba hat. Minden cikk, előadás vagy beszélgető-kör egy-egy lépés, ami a közéleti munka medrét mélyíti, szélesíti.
Irányok
Az elvégezhető közéleti munkák száma szinte végtelen. Az Ezüst Sirályon az elmúlt időszakban három szűkebb csapásirány körvonalazódott: a közéleti önszerveződés, a hagyomány tere és az eszmék világa.
A közélet serkentéséhez cselekvő polgárokra van szükség. Olyanokra, akik képesek és hajlandóak az őket körbevevő szűkebb-tágabb közösség ügyein való munkálatokra. Milyen lehetőségeink vannak itt egyénileg? Milyen lehetőségeink a kiscsoportos együttműködések területén? Mik azok a jó fogások, megoldások amelyek segítik az ilyenfajta tevékenységeket? Ezek a közéleti önszerveződés alapkérdései.
A hagyomány tere elsősorban azokat a történelmi eseményeket öleli föl, amelyek meghatározó erővel bírnak a jelenben. Az egyik fő cél a XX. századi megrázkódtatások földolgozása, mivel ezek túlzottan megterhelik a közéleti vitákat. Érdemes őket külön kezelni, amennyire csak lehet oldani, gyógyítani ezen a téren. És ide tartozik a nemzeti ünnepeink méltó megünneplése és a közös múltunk tanulságainak a levonása is.
Az eszmék világában végzett munka segíthet kiemelkedni a napi anyagi létharc és önérvényesítés jármából. A hétköznapjainkat uraló materialista és individualista nézőpontok mellett, ezért érdemes teret adni olyan kérdéseknek, mint hogy miről szól az élet, mi végre is vagyunk a világon? Nem reménykedve végső válaszokban, de minden egyes kérdéssel közelebb jutva a nemesebb emberi mivoltunkhoz. Mert ez is a jó közélet egyik alappillére.
Munkák és célok
A legjobban látható munkaterület az írások világa. Rendszeresen várhatóak cikkek történelmi és közéleti kérdésekben. Lehetnek ezek a nemzeti ünnepekhez kötődőek, szólhatnak hazai, vagy Közép-európai témákról, megfogalmazódhatnak egyéni közéleti cselekvésre buzdító javaslatok, de kis csoportok, asztaltársaságok létrehozására ösztönzőek is. Bizonyosan jelennek meg írások a választásokra vonatkozóan, elsősorban az önkormányzatok világára tekintettel. Mindenképpen cél, hogy egyre több világnézeti, hitbéli, az eszmék síkján mozgó kérdés fölvetődjön, előtérbe kerüljön. És esetenként fölmerülhet egy-egy országismereti, vagy pénzügyi kérdést taglaló gondolatmenet is.
A munkálatok másik fő tartománya az előadások és beszélgetések területe. Ezek állandó színtere a KÖZépPONT névre hallgató, Budán, a XII. kerületben található közösségi tér és adománybolt. Ugyanakkor kifejezett cél, hogy ezek a programok más helyekre, szerte az országban, városokba, falvakba, sőt, akár a határon túlra is eljussanak.
Ennek egyik eszköze a Bennünk élő XX. század című beszélgető-kör sorozat. Amely során a huszadik század egyes korszakait átbeszélve, számot adhatunk a családi emlékezetünkről, a személyes élményeinkről és rácsodálkozhatunk mások életútjára, sorsfordító történelmi pillanataira. Mindezek során oldódhatnak azok a félelmek és szorongások, azok a görcsök és indulatok, amik ma is velünk élnek a mögöttünk hagyott évszázadból.
A nemzeti ünnepek méltó megünnepelése is a célok sorába tartozik. Elsősorban március 15-e, június 4-e, augusztus 20-a és október 23-a kapcsán várható ilyen. A KÖZépPONT-ban mindig lesz megemlékezés, de ezen túlmenően, más helyszíneken is fölmerülhet ennek a lehetősége. Akár beszéddel, akár beszélgetéssel, akár szervezési-ötletelési segítséggel.
A tervek szerint a tavasz elejére összeáll egy nagyobb lélegzetvételű előadás. A közéleti munka alapvetése körvonalazódik benne: mit, miért, hogyan és merre? Cselekvő polgár lesz a címe, és azokat a gondolatokat fogja egybe, amelyek részben már meg is jelentek. És továbbra is, hónapról-hónapra lesz Közéleti Piactér, ahol az ilyen jellegű kérdések, ötletek átbeszélhetőek, tovább fejleszthetőek.
Végül, de nem utolsó sorban, egyelőre még elég ködösen, de földereng egy beszélgető-kör lehetősége az eszmék, hitek, világnézetek terében. Olyan kör, ahol szabadon és kötetlenül beszélgethetünk az élet, a létezés, a világmindenség nagy kérdéseiről, hétköznapi nyelven, mindenki számára érthetően és követhetően.
Egy év múlva pedig várható egy számvetés – ahogy az idén is – amiből majd kiderül, hogy a fölsorolt elképzelésekből mi vált valóra és mi nem.
Közélet, hagyomány, eszmék – cikkek, előadások, beszélgetések. Erre tart az Ezüst Sirály a 2019-es évben.