Hogyan él bennünk a Magyar Népköztársaság öröksége?
1989. október 23-án, a köztársaság kikiáltásával véget ért a szocialitsa népköztársaság negyven éves története. A ma élő nemzedékek egy részének ez már csak gyerekkori emlék, vagy még annyi se, másoknak az életük nagy részét meghatározó keret. Kinek-kinek jó vagy rossz sorsot hoztak a pártállami évtizedek, a bennünk szunnyadó emlékek sokszor igen ellentétesek.
Mi volt jó, mi volt rossz ezekben az időkben? Van-e olyan része ennek az „örökségnek” amelyet érdemes volna tovább éltetni, s van-e olyan, ami akarva-akaratlan rajtunk maradt, s jó volna már megszabadulni tőle? Miben látjuk a Népköztársaság fényes és miben az árnyas oldalát?
Ezekről a kérdésekről beszélgetünk egy kis megemlékezés keretében, október 23-án, szombaton délután 4 órától, a KÖZépPONT-ban. (XII. ker. Kiss János altábornagy u. 26.)
* * *
Készülődés
Az előzetes készülődés nem előfeltétele a részvételnek, de aki szívesen készülne az végiggondolhatja, hogy mi volt jó szerinte a Népköztársaságban és mi volt rossz. Miért kár, hogy elmúlt és miért lehetünk hálásak, hogy már nincsen? De azt is végig lehet gondolni, hogy minek örülünk a jelenben, amire az „átkosban” nem nyílt lehetőség és mi az ami miatt szomorkodunk, mert ma a mindennapjaink része, régen viszont mentesek voltunk tőle.
Röviden:
- mitől búcsúzunk [ami régen rossz volt és jó, hogy ma nincs]
- mit éltessünk tovább [ami régen jó volt és ami része (lehetne) az életünknek]
- minek örülhetünk [jó dolog, ami régen nem volt, de manapság része az életünknek]
- mit sajnálunk [rossz dolog, ami ma jelen van az életünkben, de régen nem volt]
E négy dolog közül egyet vagy többet, vagy akár mindet, egy-egy rövid mondatba összefoglalhatja és egy-egy jeligével is elláthatja, a beszélgetés során majd fölhasználjuk őket.
* * *
Mindenkit várunk szeretettel!
(Az esemény a facebookon is követhető.)